Monday, August 24, 2009

Benefit Valley Of The Stars

This is a great way to try Benefit. This kit has really sweet packaging with a round mirror (no applicators). It consists of two eyeshadows, one golden bronze and the other is silver white. Then you get two highlighters (which are the reason why I bought this) and a lipgloss. All of them are travel sizes (2,5g, eyeshadows 1,5g each) but I think they will last a long time because you really need very little of the products. The eyeshadows are well pigmented, but a bit hard to work with. The highlighters are just fantastic, easy to blend and really give that glow. I am not sure about the gloss, which has a really nice light pink color but I don´t like the smell. So for me it is so so, but I will buy the highlighters in full size for sure :) This would also make a very nice gift.


Skvělý způsob, jak vyzkoušet kosmetiku Benefit, která je na našem trhu nová a zatím se prodává pouze v Sephoře. Stejně jako ostatní výrobky této značky, má i tahle sada nádherné balení s malým kulatým zrcátkem (žádné aplikátory). V paletce najdete dvoje oční stíny, jedny zlato bronzové a druhé bílo stříbrné. Dva rozjasňovače, což byl vlastně i důvod, proč jsem si paletku koupila a lesk na rty. Vše v mini verzích (2,5g, stíny 1,5g každý), ale myslím, že vydrží dlouho, protože stačí opravdu malé množství. Oční stíny jsou krásně výrazné, jen se s nimi trošku hůř pracuje. Rozjasňovače jsou opravdu skvělé, dobře se roztírají do ztracena a přirozeně rozjasní. Lesk na rty mi moc nesedl a to hlavně kvůli "vůni". Jinak je to ale hezká jemná růžovka, která nijak výrazně nelepí. U mě to má teda paletka tak padesát na padesát, ale rozjasňovače si asi časem koupím v plné velikosti :) Paletka by určitě byla i skvělým dárkem.
2 comments:

  1. Fiali, which one of the highliters do you like better? And where exactly do you wear it?

    ReplyDelete
  2. Tereza: I think the pink one suits me a bit more. I don´t wear it now so much, because I have a tan. But it will be great in the winter :) So that I don´t look pale.

    ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.