Thursday, August 6, 2009

Bronze summer Part III.

The next post is about creating bronze eyes. Here are my three most favourite eyeshadows and one liner. I´ll start with the MAC pigments which I have in tan and chocolate brown. These apply great and are easy to blend. Not like copper sparkle, which is a beautiful shade, but applies really bad. For those who for any reason don´t like pigments or loose eyeshadows I recomend the Urban Decay eyeshadow in the shade toasted. The Urban Decay eyeshadows are very pigmented and exist in quiet a wide variety of colours. To get the look complete draw a thin line with Urban Decay eyeliner. I have the older version of shade roach, which has a super thin brush and the aplication is very easy. Stays all day.

V dalším příspěvku trochu stručně o bronzové na oči. Tady jsou moje tři neoblíbenější stíny a linky. Začnu s MAC pigmenty (650Kč v MAC obchodě), které mám v odstínech tan a chocolate brown. Skvěle se nanáší a jednoduše se s nima stínuje. Ne jako s odstínem copper sparkle, který je sce na léto ideální, ale špatně se nanáší. Pro ty, co nemají rády pigmenty nebo sypké stíny doporučuju Urban Decay stíny ( u nás se neprodávají) v odstínu toasted. Stíny Urban Decay mají výrazné barvy a vyrábí se celá škála odstínů. Nakonec ještě linky. Třeba Urban Decay eyeliner . Mám starší verzi odstínu roach, která má super tenký štěteček a aplikace je tak velmi jednoduchá. Vydrží celý den i v tom největším pařáku. Značku Urban Decay seženete nejlevněji na ebay.

roach, tan, chocolate brown, toasted:shade / ve stínu


sunlight / na sluníčku

3 comments:

  1. They are all pretty shades. I have plenty of makeup in those colors. I don't have the Mac pigments. I thought I was going to see this on your eyes.

    ReplyDelete
  2. You are right, I should have made a look with these :)

    ReplyDelete
  3. oh I love the pigments Tan and Chocoloate Brown and also the Solar Bits in Impassioned! I will need to check out the Urban Decay color Toasted, that has my name written all over it! :-)

    ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.