Sunday, August 30, 2009

China Glaze Devotion + Watermelon Rind

I think you all must have seen Watermelon Rind (from the Summer Days Collection) a thousand times, but it was my big summer love so I am posting it today. As we all know it takes about three or four coats for it to be opaque, so I put Devotion from the Romantique Collection as a base and then two coats of Watermelon Rind. Doing so pulled out more teal tones from it and I think it look gorgeous. What polish is your favoutite from the Summer days?
P.S. I will not be mattifying this one. It would be a sin to do so.
.
Myslím, že už všichni viděli Watermelon Rind alespoň tisíckrát, ale byla to moje velká letní láska, tak si další fotky určitě zaslouží. Jak všichni víme, je u něj potřeba tři až čtyři vrstvy, aby dokonale kryl. Trošku jsem si pomohla tím, že jsem pod něj dala jednu vrstvu Devotion z Romantique kolekce a pak teprve dvě vrstvy Watermelon Rind. Tímhle postupem mnohem víc vynikly modré podtóny v laku a myslím, že to vypadá moc hezky. Který lak z kolekce Summer Days je váš nejoblíbenější?
P.S. Tentokrát se žádné zmatňování konat nebude, byl by to hřích.


4 comments:

  1. I love Watermelon Rind! I won the whole collection from Mary on BodyandSoul. They are all gorgeous shades. I've been wearing mostly dark colors all summer. I lovew greens.

    ReplyDelete
  2. gildedangel, kelliegonzo: thank you :) It is really beautiful.

    Lucy: congratulations :)

    ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.