Thursday, August 6, 2009

Eye makeup / Líčení 1.

I will be posting some makeup looks that I have created and will create in the future. This one is great for summer. You start by applying an eyeshadow base (I will have a post about bases in the future). Then use a neutral shadow under your brows. In the inner corner put MAC pigment in melon and in the outer corner teal which you blend together. Then make a black or dark brown line. I also like to make a dark line on half of my lower lash line. On the end add your mascara (YSL faux cils effect on the pictures). And tadaaaa...


V nejbližší době sem naházím některé své líčení, které jsem udělala v minulosti, ale i nějaká nová. Tohle první je super na léto, je moje oblíbené. Začneme s podkladovou bází (o těch budu brzo psát samostatně). Až báze trošku zaschne, tak pod obočí dáme nějaký neutrální oční stíny. Pak začneme se stínováním víčka. Postupujeme od vnitřního koutku s MAC pigmentem v odstínu melon a pokračujeme dál s MAC teal. Přechod mezi oběma pigmenty musí být plynulý. Pak už stačí jen linky, černé nebo tmavě hnědé. Vždycky si dělám i tmavý vnější koutek. Nakonec naneseme řasenku (YSL faux cils effect na fotkách). A tadaaa....

4 comments:

 1. That's really a gorgeous makeup look. Your eyes are really pretty. The teal brings out the blue in your eyes.

  ReplyDelete
 2. Teal is one of my favourite, even on nails :)

  ReplyDelete
 3. I know this is an old post but I've just discovered your blog. I have to say that this is an amazing makeup look. I adore it!
  You have such beautiful eyes too!
  I hate mine: they are brown inside (near the pupil) and green on the outer part. The result is that everybody thinks that they're brown, unless it is a sunny day. Grrrr!
  Congrats for your blog from Italy! :)

  ReplyDelete
 4. Cristina: hi to Italy! :) Thank you for your nice comment. Looks like I should do eye makeup more often. My eyes are strange too, they are between gray and blue :) so don´t worry about that dear.

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.