Thursday, August 13, 2009

OPI Lincoln Park After Dark (matte)

Just a quick post about this polish. It is from the new matte collection from OPI. I have matte top coats from Nubar and Essie, but I wanted to try one matte polish. I don´t like it very much. I rushed with the aplication, so it doesn ´t look very nice. But the problem is that I have big tipwear after not even one day and the matte effect is fading very quickly. I will stick with the matte top coats, they are much better.

Tento lak je z nové kolekce matných laků od OPI. Mám sice zmatňující nadlaky od Nubaru a Essie, ale chtěla jsme si vyzkoušet rozdíl a mít jeden matný lak. Žádné nadšení se ale nekonalo. Při nanášení jsem docela pospíchala, proto to enní moc hezké. Všude jsem totiž četla, že hodně rychle zasychají, což je pravda. Konečky nehtů už mám nehezké po necelém dni nošení a matný efekt se velmi rychle vytrácí. Určitě teda zůstanu u zmatňujících badlaků, které jsou mnohem lepší.


2 comments:

  1. I had the same problem with Zoya's Posh. I love the matte polishes but the chip very easy. I already have the original color so I'll skip this one. I'll just get the Essie Matte top coat.

    ReplyDelete
  2. I think that the matte top coats are a better thing to spend money on :) Let me know how you like the Essie one, I love it.

    ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.