Tuesday, August 11, 2009

Smashbox Rapture Lip Gloss Collection

I really like Smashbox glosses, so I told to myself why not have more :) I got this collection on ebay. It is a set of six glosses. The colours are from beige, pinks to a mauve. They are quiet sheer, but still look very nice on lips. All of them have shimmer. The staying power is good and they are not sticky. So you are getting a nice set of very wearable colours for a very reasonable price. These are also great as a gift!

Lesky od Smashboxu jsou jedny z mých nejoblíbenějších, tak jsem si řekla, proč jich nemít víc :) Koupila jsme si tedy tuto kolekci, ve které je celkem šest lesků. Odstíny jsou od světle béžové, přes růžovou až k vínové. Lesky nejsou příliš krycí, ale na rtech vypadjí moc hezky. Všechny mají malé třpytečky a na rtech vydržé dlouho, nelepí. Celkově je to dobrý kup - získáte šest velmi nositelných barev za dobrou cenu. Určitě udělají radost i jako dárek!

illume, ravishing, candid, lovely, stunning, radiant

No comments:

Post a Comment

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.