Wednesday, August 12, 2009

Too Faced Glamour To Go II

This pallete is great for travel. It is small, but has eight shadows, four glosses, blush and a mirror. You just need to get some travel brushes and off you go :) The shadows have very neutral shades, no glitter. The glosses are a bit stickey, but you need just a small amount to get a hint of color. The blush is a peachy shade, gives you just a glow, very neutral looking too. As I said, great for travel or as a gift. Too Faced knows how to pack their products :)


Tahle paletka je skvělým doplňkem na cestách. Je sice malá, ale obsahuje osm očních stínů, čtyři lesky a tvářenku. Stačí už jen malá sada štětců a můžete vyrazit :) Oční stíny vypadají velmi přirozeně, jsou bez třpytek. Lesky na rty malinko lepí, ale stačí jen slabá vrstva a vydrží velmi dlouho. Tvářenka je jemně meruňková, hezky projasní tvář. Jak už jsem řekla, perfektní na cesty nebo jako dárek. U nás ji seženete v Sephoře (nyní ve slevě za 280Kč).


4 comments:

 1. That's a nice elooking palette. I have 4-5 of their eye shadow duos and love them.

  ReplyDelete
 2. Their duos are really great, my favourite is Fantasy island :)

  ReplyDelete
 3. I love reading my favorite blogs from the beginning! I love this palette to pieces, I am going away for the weekend and it is coming with me!

  ReplyDelete
 4. Přesně takové barvy mám ráda, nejsou moc křiklavé, ale přitom jsou půvabné.
  Je dobrý, narazit na slevy Too Faced, jinak se to nevyplatí u nás kupovat tuhle značku. Stejně jako Benefit- zbytečně předražený, ale přitom mají tak skvělé výrobky.

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.