Sunday, August 9, 2009

Urban Decay 24/7 Eye Pencil

Another post about my favourite makeup brand. This time it is about their waterproof pencils. This stuff is great! They are creamy, glide on well and when they dry they stay for ever. If you want to try them, you can buy them alone or in sets (smaller versions). As you can see from the swatches some of them have glitter.

Zase Urban Decay, tentokrát jejich voděodolné tužky na oči. Jsou prostě perfektní. Jsou opravdu takové, jak jsou popsány na stránkách UD - krémové, dobře se nanášejí a po zaschnutí se ani nehnou. Dají se sehnat buďto samostnatně nebo v sadách (tam jsou menší verze). Některé z nich mají třpytky. Vzhledem k tomu, že jsou tak krémové, doporučuju je před ostrouháním dát na pár minut do ledničky.


lucky, bourbon, 1999, lust, covet, electric, zero


2 comments:

  1. I hadn't used eye pencils in years. I always use liquid or gel liner. I got a Mac pencil and then I went pencil mad. I have a couple of Urban Decay pencils. Love them! They have such rich colors. They also go on so smoothly.

    ReplyDelete
  2. Exectly, I also dind´t use pencils before. Now I love these and then gel or liquid liners :)

    ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.