Thursday, August 27, 2009

Urban Decay - Cult, X and Twisted

I am something like an Urban Decay addict. I love their makeup, the shades, the package everything. The only problem is that they don´t sell in the Czech Republic. So I have to buy everything on ebay. I heard a lot about their polishes so I said to myself I have to try them. I ordered them a month ago and thought that they got lost, but today they arrived! I was so excited, I had to swatch all three of them :) Urban Decay polishes come in sleek bottles with matte silver caps with a star on top. Their brush is quiet long, but I had no problems with it. All of these require three coats for full coverage, but I am willing to do that because the colors are so unique! Check them out:
.
Asi jsem trošku něco jako Urban Decay závislák. Zbožňuju jejich dekorativní kosmetiku, jejich odstíny, balení, prostě všechno. Jediný (a docela zásadní) problém je, že se značka u nás nedá sehnat, takže musím vše nakupovat přes ebay. O jejich lacích jsem slyšela hodně chvály, takže bylo jen otázkou času, kdy si nějaké objednám. Balíček byl na cestě už měsíc a já se začala smiřovat s myšlenkou, že se ztratily. Dneska ale konečně dorazily a já jsem z toho byla tak šťastná, že jsem je musela hned všechny tři vyzkoušet :) Urban Decay laky jsou ve vysokých lahvičkách s matným stříbrným uzávěrem s hvězdičkou nahoře. Štěteček je docela dlouhý, ale neměla jsem s ním žádné problémy. Všechny tři plně kryjou až ve třetí vrstvě, ale kvůli nádherným odstínům se to dá přežít. Tak mrkněte na ně:

Cult


X


Twisted6 comments:

 1. I love these, I think that cult is my favorite!

  ReplyDelete
 2. gildedangel: mine too :) love it!

  ReplyDelete
 3. I had no idea that Urban Decay also make/made nail polishes. Cult and X look awesome!

  ReplyDelete
 4. Yarisse: sadly they stopped :( but what they did was really very nice! They can be bought on ebay at reasonable prices :)

  ReplyDelete
 5. Cult is gorgeous. I like all three. I've never bought from ebay. I'll have to try some time. You have lovely nails.

  ReplyDelete
 6. Lucy: ebay is my only way to get all the nail polishes. Since H2T doesn´t ship China Glaze outside US and Transdesign has such an expensive shipping :(

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.