Friday, September 11, 2009

China Glaze Rodeo Fanatic

Oh my! Today I have seventy followers and I still have my giveaway running to celebrate thirty. I can´t believe so many people actually read my blog. Thank you all again! And what am I wearing today? Another beauty from the Rodeo Diva Collection. I think, that this was one of the best collections ever made! Rodeo Fanatic is a darker blue with light blue mikroshimmer, which shows best under artificial light. The application is a bit messy, it is difficult to make an even coat, so you have to do two thick coats or three normal. But that will not stop us from loving it!

Teda! Dneska už mám sedmdesát seludujících a pořád ještě probíhá oslava třiceti. Nemůžu uvěřit, že tolik lidí čte můj blog. Moc všem děkuju! A co mám teda dneska na sobě? Další úžasný kousek z kolekce Rodeo Diva. Myslím, že tohle je jedna z nejpovedenějších kolekcí vůbec. Rodeo fanatic je tmavší modrá se světle modrými odlesky, které nejlépe vyniknou pod umělým světlem. Nanášení není zrovna nejjednodušší, protože se těžko udělá rovnoměrná vrstva. Musíte teda nanést dvě větší nebo tři normální. To nás ale neodradí od toho, aby jsme jej milovaly!


7 comments:

 1. Lovely! I have loved all the swatches I've seen from this collection. I only have three of them so far. This is right up my alley! Looks great on you.

  ReplyDelete
 2. Nicole: thank you. It is one of my faves :) I am so eager to see China´s next collectin.

  ReplyDelete
 3. i completely agree, i am head over heels for this color <3

  ReplyDelete
 4. gildedangel, kelliegonzo: I still think that I haven´t captured even half of the beauty of this polish :( It looks amazing!

  ReplyDelete
 5. I too think it's a fantastic collection of colors. I have most of them. I really would like to get the rest. I might need just two. This is a lovely blue. Look wonderful on you.

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.