Monday, September 7, 2009

Essie Matte About You versus Nubar V For Men

Today I want to show you the different finishes you can get with different mattifying top coats. First I have to say, that I just love the whole top coat idea. Instead of buying tons of other nail polishes that are matte, you just buy one top coat and you can turn any polish matte. I have two of these and there are differences. Essie makes the most matte efect but is a tad bit harder to work with and dries faster. Nubar is a bit more satiny than Essie, but you really have to look close to see it. I think that it is easier to work with. I like both of these but as you know, I always reach for Essie because of the more mattified look.

Dneska bych vám chtěla ukázat, jakých výsledků dosáhnete, když použijete různé zmatňující nadlaky. Nejdřív ale musím říct, že se mi celá ta myšlenka moc zamlouvá. Místo utrácení peněz za tuny matných laků, stačí jen jeden zmatňující nadlak. Já mám dva a chci vám ukázat, v čem jsou rozdílné. Essie vyrábí nadlak s nejvíc zmatňujícím efektem, ale trochu hůř se s ním pracuje a rychleji schne. Na druhé straně Nubar má o trošičku lesklejší výsledek než Essie, ale abyste si rozdílu všimli, musíte nehty zkoumat opravdu zblízka. Zdá se mi, že se s ním i líp pracuje. Mám ráda oba, ale jak už jste si asi všimli, raději používám Essie. Přece jen je zmatňení dokonalejší.

from left: Essie, Nubar, no mattifying top coat

zleva: Essie, Nubar, žádný zmatňující nadlak


6 comments:

 1. matte top coats are a great idea :-) can't believe I havn't got myself one yet!

  ReplyDelete
 2. Inbaluby: If you like the look of matte nail polish, sure get one :) hope I helped at least a bit.

  ReplyDelete
 3. The essie one is my fave, I love the chalky-matte look!

  ReplyDelete
 4. gildedangel: exactly thats what I love about it too :)

  ReplyDelete
 5. I just bought the Essie and I have Orly Matte. I believe that gives a satin finish. Much nicer to do the matte look yourself. Much less expensive also.

  ReplyDelete
 6. Lucy: and what do you think about Essie? Do you like it? :)

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.