Saturday, September 5, 2009

Essie Protein Base Coat

It is kind of funny, that my favourite nail treatment is from Essie, a brand that I don´t have a single polish from. I had some of their polishes, but can´t work with their brush, so got rid of them. But that´s not the topic today, I want to talk about this base coat. I actually never had any serious problems with my nails. They are strong and healthy, but I had a lot of staining from dark colors I often use. I also had a brokem nail now and then and you know how irritating that can be! Before I got this one, I had base coats from OPI and China Glaze, but none of them did the job right. I am using Essie about half a year now and since then my nails don´t break, they are not stained by polish and they actually grow faster. Essie Protein Base Coat is milky when applied and dries really fast. Wearing it alone gives your nails a healthy look.

Je trošku ironií, že moje nejoblíbenější péče o nehty je od Essie, značky od které nemám jediný lak. V minulosti jsem nějaké měla, ale všech jsem se musela postupně zbavit, nevyhovoval mi jejich štěteček. O tom ale třeba někdy jindy, dneska chci mluvit o tomto podkladovém laku. Se svýmy nehty jsem vlastně nikdy neměla nějaké vážné problémy. Jsou zdravé a silné, ale dřív jsem je měla zažloutlé od tmavých laků, které nosím často. Občas se mi i nějaký zlomil, což dokáže pěkně otrávit! Předtím jsem vyzkoušela podkladové laky od OPI a China Glaze, ale u žádného jsem nepozorovala nějaké zlepšení. Essie už používám půl roku a od té doby se mi nehty nelámou, nejsou zažloutlé a dokonce i rychleji rostou. Essie Protein Base Coat je mléčný a po nanesení velmi rychle zaschne. Když ho budete nosit samotný, vaše nehty získají zdravý vzhled.

7 comments:

 1. thanx for the review hun might have to try this one out

  ReplyDelete
 2. Takže myslíš, že toto je lepší než podklad od OPI? Mně se právě nehty občas lámou a tohle vypadá tak ,,prospěšněji" :-)). A zrovna mi dochází podklad od OPI (natural base coat), tak se rozhoduju..

  ReplyDelete
 3. Markett: já jsem ten OPI měla a žádný výsledky nepozorovala :( S Essie jsem opravdu moc spokojená, už mám asi čtvrtou lahvičku.

  ReplyDelete
 4. Tak děkuju moc za radu, zkusím ten essie :-)

  ReplyDelete
 5. Great thank you for the review.
  I have a question... I know that you are very educated in manicure and I can trust your opinion. I need a basecoat for my curling nails. They don't look so agly and like this http://static.weddingcometrue.com/weddcometrue/2010/07/curling-fingernails-2.jpg , but when they are quite long they tend to curl the same way.
  They sey that moisturizing can give some result, but I've been using oils and butters for years and situation doesn't change. Jessica Recovery base coat doesn't work in this destination too. Can you recommend me something based on your experience and knowledge?

  ReplyDelete
 6. Hi pchelka217, I would love to help you but I don´t have these problems so I can´t recommend something I tried myself..

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.