Wednesday, September 2, 2009

Nfu Oh 51 (+ China Glaze Let´s Groove)


First I have to thank again for this polish to my friend Pavla, I wouldn´t have it without her. And then I don´t know what to say. I mean I am totally speechless when I look at my nails. Nfu Oh 51 is a flakie polish that is best to put on top of another polish. Depending on the angle it shines from blue, green, gold to red and purple. I am wearing two coats on top of one coat of China Glaze Let´s Groove that I have swatched in the past. Sorry for so many pictures but you really have to see it. I will be swatching this Nfu Oh on different polishes, if you want to see anything particular let me know.

Hned na úvod bych chtěla ještě jednou moc moc poděkovat Pavle za tenhle láček, bez ní bych se k němu asi těžko dostala. No a pak už nevím co říct. Když se podívám na své nehty, tak mi nějak dochází slova. Nfu Oh 51 obsahuje ploché šupinky různých tvarů a velikostí a mění svoji barvu z modré, zelené, zlatavé až po červenou a fialovou. Na fotkách mám dvě vrstvy přes jednu vrstvu China Glaze Let´s Groove, který jsem nedávno fotila. Omlouvám se za tolik foteček, ale musím tomuhle klenotu mezi laky dát trošku prostoru. Určitě ho jetě budu fotit na různých lacích, takže jestli máte nějaké konkrétní přání, určitě mi napište.
.


7 comments:

 1. I have never seen anything like that! It is breathtaking!

  ReplyDelete
 2. KONADomania: me too :)

  Yarisse: that´s two of us!

  Deez Nailz: the reality is even better :)

  ReplyDelete
 3. you won't hear me complaining about many photos of this beauty! I love this polish! it's defenetly in the top of my wish list.
  and I have to tell you that I only recently find your blog, and love to read it! :-)

  ReplyDelete
 4. gildedangel: yes, it is the gem of my collection :)

  Inbaluly: thank you so much. I am still working on my blog list, there are so many great blogs out there :) now I am watching you too!

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.