Wednesday, September 23, 2009

OPI Suzi Skis In The Pyrenees Suede

I am in LOVE! The last collections from OPI were a reall disappointment for me. The colors were boring (milions of pinks and reds) and when I bought something the quality wasn´t very good :( So I turned my attention to other brands. Now I am back at OPI. They have two really great collections for us: Suede and Holiday Wishes. This shade is from the first one. As other bloggers already said, the choice of the names was a bit confusing, because they don´t look like the original shades at all. Suzi is a charcoal grey, I see also hint of green in it. The Suede collection dries matte and very fast, but not so fast as the Matte collection. I had no problems with application, it was flawless. I have two coats. This is a great polish when you are in a rush, you can go in two minutes after doing your nails. But the real fun starts when you put a top coat on. I used Seche.

Jsem zamilovaná! Posledních pár kolekcí od OPI pro mě byly docela zklamáním. Odstíny nuda (milióny červených a růžových) a když už jsem si něco pořídila, moc dlouho na nehtech nevydržel :D Obrátila jsem tedy svoji pozornost na jiné značky. Teď jsem ale zpátky u OPI. Mají pro nás teď připravené dvě úžasné kolekce: Suede a Holiday Wishes. Tenhle odstín je z první z nich. Jak už ostatní blogerky řekly, výběr názvů je trošku matoucí, protože vůbec nevypadají jako ty původní. Suzi je šedočerná, já v ní vidím i malilinko zelené. Laky z kolekce Suede zaschnou matné a velmi rychle. Ne ale tak rychle jako laky z matné kolekce, takže se s nima pracuje skvěle, neměla jsem žádné problémy. Na fotkách jsou dvě vrstvy. Je to skvělý lak, pokud na lakování nemáte moc času. Je kompletně zachlý do dvou minut. Opravdová zábava ale začíná, když na něj ještě dáte nadlak. Já použila Seche.8 comments:

 1. That is gorgeous! I might have to go pick this one up.....

  ReplyDelete
 2. i love it! i can't wait to get my hands on these! i have told myself no more online buys :( and i can't find them in stores anywhere around me yet grrr! haha you did a great application job!!

  ReplyDelete
 3. seing this swatch really wants me to buy this one but there are a few that might look alike- a bit of a mix of artdeco number 133 & 134 and the p2 colour victim spacy

  ReplyDelete
 4. oh its really pretty!
  and love your nails :D

  ReplyDelete
 5. gildedangel: it is :) I am thinking about getting Paris also, really like the finish

  kelliegonzo: I understand, it is always better to see everything with your own eyes. I have to buy everything online, I order all my stuff from the US and it takes ages to get here :(

  Polished Museaholic: I have never tried an artdeco polish before. Are they good? .)

  Rita *Lala*: thank you, glad you like it :)

  ReplyDelete
 6. I love this suede collection. I think this looks like grey flannel. Your nails are just beautiful.

  ReplyDelete
 7. Lucy: it really looks great, I want them all :)

  ReplyDelete
 8. your nail look AMAZING!!!!!!!!
  they're beautiful

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.