Sunday, October 25, 2009

Color Club Rev´d Up

I wanted to love this polish so much . It is a beautiful pinkish purple. It goes more on the pink or purple side depending on the light. It also has silverish mikro glitter. The problem is that it is streaky and applies unevenly. I did three coats and you can still see it :( Too bad, because the color is just stunning.

Tenhle kousek jsem si opravdu moc chtěla oblíbit. Je to nádherná narůžovělá fialka. Občas je víc dofialova a naopak někdy zase víc dorůžova, záleží na světle. Navíc má ještě malé stříbrné třpytečky. Problém je, že je docela řídkej a nerovnoměrně se nanáší. Já mám tři vrstvy a pořád je to vidět :( Je to škoda, protože odstín je dokonalej.8 comments:

 1. I think you managed to apply it just perfectly, can't see any streaks:) LOve the colour<3

  ReplyDelete
 2. That is a stunning color; it's a shame that it doesn't apply well!

  ReplyDelete
 3. Tenhle láček jsem si taky koupila a taky jsem si ho moc chtěla oblíbit. Ale nepovedlo se, nějak mě neoslovil ani v lahvičce, takže právě teď se s ním lakuje kamarádka, kterou jsem podarovala :-) Ale tobě moc sluší, obzvlášť ta fotka na sluníčku se mi líbí!

  ReplyDelete
 4. KONADomania: thank you :)

  Asami: the color is really stunning, I loved it.

  Charming Nails: can´t wait to see it on you :)

  gildedangel: yeah, too bad :(

  viennettka: díky :) já se ho tak budu zbavovat, nemám na to trpělivost. Musím najít náhradu. Nějaký nápady?

  ReplyDelete
 5. love the matte one but heard they chip easily?! The purple is stunning! Great blog! Please check out my fashion and lifestyle blog www.andeelayne.blogspot.com . Follow mine as I will yours xo

  ReplyDelete
 6. I love this polish. Very pretty shade on you. I really can't see any streaks.

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.