Thursday, November 19, 2009

Zoya - Nova, Astra and Luna

First I have to admitt one thing: I am scared of glitter polishes, but I love the way they look. So these three were a chalange. I am sure you all want to know how did they remove. Well not bad at all. I use a small trick: don´t start rubbing them, but press the cotton ball with nail polish remover for about a half minute onto the nail and then remove the polish. It went really good. To the colors: I am glad Zoya came with something different and not the same colors over and over again (I mean we have a lot of holiday reds, greens and golds). My personal favourite is Nova, which is a cool pink shade. Next is Astra which is warmer and more rosey. The last is Luna which has silver glitter, but the base is grey, very interesting! On the pictures I have all three coats and no top coat. The polishes are just how they are :)

Nejdřív se musím přiznat k jedné věci: mám strach z glitrových laků, ale strašně se mi líbí. Tyhle tři pro mě teda byly taková menší výzva. Je mi jasné, že vás všechny hlavně zajímá, jak se odlakovávaly. No, nakonec to nebylo tak hrozné, jak jsem čekala. Mám na ně takový malý trik: nezačněte hned drhnout, ale tamponek s odlakovačem nejdřív na nehet přitiskněte a podržte tak půl minuty. Lak jde pak mnohem líp dolů. No a teď k odstínům: Jsem ráda, že Zoya vymyslela něco trošku jiného (myslím, že vánočních červených, zelených a zlatých už máme docela dost). Můj nejoblíbenější je Nova, což je studená růžovka. Pak Astra, která je teplejší. Poslední je Luna, která má stříbrné třpytky, ale základní barva je šedivá, čímž je tenhle láček výjimečný. Na fotkách mám tři vrstvy, nepoužila jsem žádný nadlak. Jsou tak, jak jsou :)
Nova


Astra


Luna


11 comments:

 1. Yay! They are all beautiful but my favourite is Nova ;)

  ReplyDelete
 2. Thanks for the removing trick ^^ So glittery indeed ^^

  ReplyDelete
 3. twinkle, twinkle :) those look great! my favourite is Nova:)

  ReplyDelete
 4. Nádhera!! A s žebříčkem oblíbenosti se naprosto ztotožňuji :-)

  ReplyDelete
 5. WOW ty drápky jsou k nakousnutí, jedním slovem NÁDHERA *-*-*

  ReplyDelete
 6. Yarisse: Nova is the true beauty of this collection, I am in love with it :)

  gildedangel: Zoya really did a great job.

  Carine: hope it works on you too.

  KONADomania: :) I don´t have to write that they are even better in person, do I?

  viennettka: to jsem ráda, no zítra je omrkneš :)

  snbbibi: děkuju, jsou to opravdu moc krásný láčky a vše jen díky vám!

  ReplyDelete
 7. I also scared me with nail polish with glitters, but now am enjoying using them. The 3 you showed are very beautiful, but the first two won my heart. I'll try the trick you taught to remove the glitter, because I'm always with glitter spread the fingers for days.

  ReplyDelete
 8. Oh Zoya - you have me caught. I hate your formula, I love your colors!

  ReplyDelete
 9. Nova je číslo jedna a na tvých drápkách vypadá úžasně. Ještě jednou gratuluji, láčky jsou ve správných rukou.
  Hezký víkend, Verča

  ReplyDelete
 10. I just bought Nova and Astra. Luna I figured I have plenty of silver polishes. They are gorgeous shades.

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.