Wednesday, December 16, 2009

Color Club Catwalk Queen with Fauxnad and Matte

Ok, this not a very nice mani. I like the idea but I didn´t do it very nicely. I used two coats of Color Club Catwalk Queen as a base and stamped with China Glaze 2030 using my new fauxnad plates. Then I ended up with Essie MAY. And the top coat ruined the stamping at some places. It is freezing outside and my cuticles need to be taken care of very often. So it was a really stupid idea to use a matte top coat. Oh and I managed to cut ma nails too short :( looks like I am going to wear a lot of red in the next few days :)

No, tohle rozhodně není nic extra. Teda nápad se mi líbí, ale moje provedení už moc ne. Použila jsem dvě vrstvy laku Color Club Catwalk Queen a na to jsem razítkovala s pomocí fauxnad destičky a laku China Glaze 2030. Nakonec jsem vše přetáhla zmatňujícím nadlakem Essie MAY, čímž jsem to taky pokazila. Venku mrzne a já si musím mazat kůžičku okolo nehtů často, takže používat teď matný nadlak není moc chytré. Taky se mi povedlo si ostříhat nehty víc než jsem chtěla :( Vypadá to, že teď budu nosit hodně červené.

18 comments:

 1. You now what it remind me of? Old outdated wallpapers. :D Actually I find that very rad. The ruined patterns are *not that* noticeable. I didn't even see it at first.

  It's also horribly cold on here. My hands are dry, tend to turn red and my cuticles are not happy. :(

  ReplyDelete
 2. Oh, there's only a couple of little smudges! I think this is a really pretty mani :)

  ReplyDelete
 3. I love the colors! So pretty. And 2030 looks excellent matte.

  ReplyDelete
 4. Oh I think your nails are beautiful at this length as well as the longer length. You kept them all a nice even length, and I love the shape, I wish I could get mine to look that nice. I use Salon Sciences Instant Artificials. It's in a strangely shaped bottle at Sally Beauty Supply. I feel like I can see the difference in a day or two for nails that are really short, for some reason I think it helps my nails grow.

  ReplyDelete
 5. náhodou, mně se moc líbí !!!!!!!! a už se těším na červenou karkulko, budou nějaké special vánoční nehtíky ??

  ReplyDelete
 6. this is SO pretty. i really love it. very chic and modern looking! also very festive for the holidays.

  ReplyDelete
 7. What a great combination! I love how you float the patterns over the nail.

  You certainly are making me want to try the China Glaze Chromes for stamping. I always end up adding Matte About You after Konad top coat. I can't seem to use other topcoats directly over stamping.

  I wouldn't worry about a subtle flaw in such a pretty manicure. Your nails look lovely.

  ReplyDelete
 8. nathalie: outdated walpeprs :) that´s funny! Hate the freezing wather...my poor hands, face, hair...everything. I want to be on a beach .)

  Leanne: oh thank you. I was to quick and didn´t wait. Too bad :)

  Jean: oh yes, I was surprised how well it turned out matte. Really liked it.

  Danica: I am not used to have so short nails, but mine grow so fast, I was so fed up with it so I took them real short. Now I have red polish on and it looks great :) Hope your nails get better and better :*

  Charming Nails: thank you!

  snbbibi: no jasan, hned zítra sem hodím vánoční nehtíky :) a děkuju za pochvalu, jsi zlato!

  Caitlin: the matte look is really very chic. i like it :)

  pantedladyfingers: I did that by an accident. I started stamping and I got it all wrong, so I said to myself: why not make it like it is on purpouse? :D If I would be you, get some of the Khromes. They are so easy to stamp with. You just can´t go wrong with them. And thank you for your nice words :)

  gildedangel: thank you sweetie!

  ReplyDelete
 9. nuf
  Kromě mírně mázlých razítek je to krásné! Tvar nehtů i délka se mi opravdu líbí. Jsi zbytečně sebekritická :-)

  ReplyDelete
 10. Yours nails are nice, even this short ^^

  ReplyDelete
 11. Hani: já jsem teď projížděla celý blog a mám pocit, že mám všude hnusné nehty. Nějak na mě asi padla nehtovo lakovací deprese :D ale děkuju za útěchu, třeba to se mnou ještě není tak hrozný.

  Carine: thanks! I love to hear that.

  ReplyDelete
 12. Jsem ráda, že nejsem sama které se nepovedlo správně odhadnout zkracování :-D Ale zase je fakt, že teď je ta nejlepší možná doba na červenou, tak to zase až tak nevadí.
  Nápad, barevná kombinace a zmatnění se mi líbí moc! A to provedení máš ještě krásný, kdybys viděla někdy moje... To je důvod, proč já na blogu zatím nemám jedinou fotku s razítkama, ačkoli razítkuju docela často. Vždycky se mi povede aspoň jeden (ale většinou tak na každé ruce tři :-D) nehet pokazit... Při běžným nošení to zas až tak vidět není, ale fotit se mi to nikdy nechce...

  ReplyDelete
 13. viennettka: máš pravdu...kdy jindy by člověk měl mít krátký nehty, než o Vánocích. Už jsme si na to zvykla a už mi to nevadí, ale včera jsem teda nadávala :)
  Já si myslím, že jsi příliš sebekritická, určitě to tak hrozný nemáš. Každopádně, když už ne na blog, aspoň na fórum to hoď :)

  ReplyDelete
 14. The idea and colors are very great ! I love this design, it's cute. The pattern makes me think of some scrapbooking papers ! And honestly, I haven't noticed the smudges until I read your post ( I always watch the pics before reading xD )

  ReplyDelete
 15. Ayuu: oh you are too nice :) I think the smudges weren´t noticable normally, but on the pictures you can see every detail :)

  ReplyDelete
 16. I love this manicure. I think it turned out really pretty. Your too hard on yourself.

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.