Saturday, October 31, 2009

T. LeClerc Loose Powder

Today I want to show you my favourite loose powder. It is packed in a cute tin container, but be careful when opening it. The powder is very finely milled (not so much as MUFE or Coastal Scents) and can be a bit messy sometimes. I recommend putting it into a plastic sifter jar with a screw on lid. On the other side the application is just flawless. You have no maps on your face, it is easy to blend and looks very natural on. It can be applied alone or over a foundation. There is a great choice of colors, I am sure everyone finds the right shade. I have Naturel and Bistree (I also have Bronzee but didn´t try it yet - next summer). I have combination skin and this product works well on me the whole day long. These are a bit pricey, but you get 35g! of powder. That amount is for a really long time. I bought my Naturel about a year and a half ago, used it nearly every single day and look how much I have left. I buy the powders from StrawberryNet or directly from T. LeClerc.

Dnes vám chci ukázat můj neoblíbenější sypký pudr. Je zabalen v roztomilé plechovce, při jejím otevírání ale doporučuju trošku opatrnosti. Pudr je velmi jemný (ne tak moc jako např. MUFE nebo Coastal Scents) a trochu práší. Doporučuju si ho přednat do plastové nádobky se šroubovacím uzávěrem. Nanášení je ale naprosto hladké, pudr na pleti nevytváří mapy, vypadá velmi přirozeně a krásně pleť sjednotí. Může se nanášet samotný nebo na makeup. Myslím, že existuje i docela široký výběr barev, určitě si každý vybere ten správný odstín. Já sama mám Naturel a Bistree (mám i Bronzee, ale ten jsem ještě nezkoušela...až příští léto). Na mé smíšené pleti je tenhle výrobek zázrak, vydrží celý den. Pudr je trošku dražší, ale balení obsahuje 35g! Takové množství vydrží velmi dlouho. Odstín Naturel jsem si kupovala asi před rokem a půl a používala skoro každý den a ještě mi hodně zbývá. Pudry nakupuju na Jahodě nebo přímo ze stránek T. LeClerc.
.
Bistree, Naturel

Friday, October 30, 2009

OPI Black Cherry Chutney

As you can see from the length and shape of my nails, this is an older picture. I bought this polish when it came out and wanted to love it so much. In reality it was just too black, it looks like very very black cherries :) This polish is most beautiful on sunlight, when you can see all the gorgeous shimmer. I have two coats.

Jak jste asi poznali z délky a tvaru mých nehtů, tohle je starší fotka. Tenhle lak jsem si koupila hned, jak vyšel, a moc jsem ho chtěla mít ráda. Bohužel je ve skutečnosti hodně tmavý, téměř černý. Vypadá jako tmavě černé třešně :) Nejkrásnější je na slunici, kdy jsou vidět všechny ty úžasné odlesky a miniaturní třpytečky. Mám dvě vrstvy.

Thursday, October 29, 2009

Color Club Ember Glow

An older shade of Color Club, I also couldn´t find pictures of this one on the net. I think it is a pretty shade, nothing special but nice :) I have two coats, application was flawless.

Starší odstín Color Club, jehož fotky jsem na netu taky nemohla najít. Myslím, že je to hezký odstín, nic úchvatného, ale hezký je :) Mám dvě vrstvy, nanášení bylo úplně bez problémů.


Wednesday, October 28, 2009

Fauxnad

A while ago I ordered a set of six stamping plates from ebay (I only have a picture of five, I can´t fitd the sixth). I knew it was fauxnad, but wanted to give them a try and see how they are different from Konad which I fell in love with. After publishing some of my manis with them I got a lot of questions, so I thought I would make a special post about fauxnad. As I said I ordered these form ebay, the seller was maytheps-au. They have tons of other things for nail art, but I don´t know how about the quality. This seller is from Hong Kong, despite that my package arrived fast and well packed. You can get six image plates for about 8 dollars. Before starting stamping with these don´t forget to remove a plastic cover on them (as you can see on my picture). These are really easy to work with. Easier than with Konad, because the designs are less complicated. Talking about the designs they are a bit boring compared to Konad. You get mostly flowers and stuff like that, but very nice. I had no images for the whole nail in this set. What I did get was a plate with Hello Kitty!!! Some of the images are mirror. All in all I recommend these, but I think you should use the original Konad stamper and scraper to get a good result.

Před nedávnem jsem si na ebay objednala sadu šesti destiček na razítkování (na fotce jich je jen pět, šestý nemůžu najít). Věděla jsem, že je to fauxnad, ale chtěla jsem je vyzkoušet a porovnat s Konadem, do kterého jsem se zamilovala. Poté, co jsem na blogu zveřejnila některé své nehtíky s nima, dostala jsem ohledně nich spoustu dotazů. Proto o nich dělám speciální příspěvek. Jak už jsem řekla, objednala jsem si je na ebay. Prodejce maytheps-au má tuny dalších věcí na nail art, nevím ale jak jsou na tom s kvalitou. Přestože je prodejce z Hong Kongu, balíček dorazil rychle a dobře zabalený. Za asi 160Kč získáte šest destiček. Než začnete s razítkováním, nezapomenťe strhnout vrchní fólii (viz fotka). S destičkama se pracuje velmi dobře, dokonce jednodušeji než s Konadem díky tomu, že vzory nejsou tak propracované. Většina vzorů jsou kytičky, takže oproti Konadu trošku nuda, jsou ale pěkné. V téhle sadě jsem neměla žádné vzory na celý nehet. Co jsem ale měla byla Hello Kitty!!! Některé ze vzorů byly zrcadlové. Celkově je určitě můžu doporučit, ale přece jen si myslím, že byste s nima měli používat originální Konad stěrku a razítko.
.

Monday, October 26, 2009

OPI Suzi Skis In The Pyrenees Suede with Fauxnad

This was a quick mani. The suedes dry really fast, so I could start stamping right away. I used fauxnad and China Glaze Adore.

Taková rychlovka: laky z kolekce Suede schnou velmi rychle, takže jsem hned mohla začít razítkovat. Použila jsem fauxnad a China Glaze Adore.


Sunday, October 25, 2009

Color Club Rev´d Up

I wanted to love this polish so much . It is a beautiful pinkish purple. It goes more on the pink or purple side depending on the light. It also has silverish mikro glitter. The problem is that it is streaky and applies unevenly. I did three coats and you can still see it :( Too bad, because the color is just stunning.

Tenhle kousek jsem si opravdu moc chtěla oblíbit. Je to nádherná narůžovělá fialka. Občas je víc dofialova a naopak někdy zase víc dorůžova, záleží na světle. Navíc má ještě malé stříbrné třpytečky. Problém je, že je docela řídkej a nerovnoměrně se nanáší. Já mám tři vrstvy a pořád je to vidět :( Je to škoda, protože odstín je dokonalej.Saturday, October 24, 2009

Burt´s Bees - Lemon Butter Cuticle Creme

This is my favourite product for cuticles. I hate dry and cracked cuticles and this product saves me everytime. It is a very light butter packed in a cute tin. The idea with the tin is really clever, you can put it in your handbag and carry it with you. No worries like with cuticle oils being spilled everywhere. It smells so nice! I love everything scented with lemon or orange. You can see improvement in a one or two days after application, say bye to dry skin! :D It soaks well into the skin in a few minutes, you don´t have them oily. I really love this product. What about you? Do you use it or do you have another favourite product? :)

Můj nejoblíbenější výrobek v péči o kůžičku okolo nehtů. Nesnáším, když je kůžička suchá a popraskaná a tenhle malý zázrak mě vždycky zachrání. Uvnitř roztomilého balení je jemné máslíčko. Balení je opravdu velmi praktické, můžete ho nosit v kabelce a nemusíte se bát, že vám ji zamastí, jako třeba některé olejíčky na kůžičku. A nádherně voní! Miluju všechno, co voní po citrusech. Zlepšení je vidět už za jeden, dva dny a s popraskanou kůžičkou se tak můžete rozloučit! :D Krásně a rychle se vsákne, nejsou příliš mastné. Opravdu jsem si tenhle výrobek oblíbila. A co používáte vy?

Thursday, October 22, 2009

Winter Night (contest entry)

Lisa from Nail Art World is having a great contest and the theme is winter manicure. The prize is very nice (Zoya matte od glitter collection) so I said why not give it a try. Because I don´t have any snowflake and snowman stamps or anything winterlike I tried to keep it simple and purple! The base color is OPI Baby it´s coal outside with a matte top coat. It is supposed to look like a winter night. I did the snowing with a needle and Color Club Too Violet polish and on my tips I did the fallen snow. I put a cute cat on my ring finger :) What do you think?

Lisa z blogu Nail Art World pořádá soutěž a tématem je zimní manikůra. Moc se mi líbí cena (Zoya matná nebo glitrová kolekce laků), tak jsem si řekla, že to taky zkusím. Nemám ale žádné motivy sněhových vloček nebo sněhuláků, tak jsem to udělala velmi jednoduché a samozřejmě fialové! Podkladová barva je zmatněný OPI Baby it´s coal outside. Má to vypadat jako zimní noc. Sněžení jsem udělal jehlou a lakem Color Club Too Violet a na špičkách nehtů je napadaný sníh ve kterém se prochází kočka :) Co si myslíte?


OPI Glove You So Much versus Bogota Blackberry and China Glaze Short & Sassy

I got a reader request from Blancheee yesterday asking for a swatch of Glove You So Much and Bogota Blackberry. These two look quite similar in the bottles, but there is a huge difference on the nails. Bogota is much lighter and more red.
When I was doing the swatching I really wanted to show you how close Glove You So Much is to Short & Sassy. The colors are really close, but yet again China Glaze did a better job here. SS has so much depth it in the color is more rich and I like it much more than the OPI.
Glove You So Much is on my index and ring.

Včera mě Blancheee požádala o srovnání Glove You So Much a Bogota Blackberry. V lahvičkách vypadají tyhle dva laky docela podobně, ale na nehtech jsou úplně jiné. Bogota je mnohem světlejší a víc dočervena.
Když už jsem srovnávala tyhle dva, chtěla jsem vám ukázat, jak moc si jsou Glove You So Much a Short & Sassy podobné. Odstíny jsou skoro stejné, ale China Glaze je opět lepší. SS je mnohem bohatší, výraznější a jakoby hlubší odstín, proto OPI posílám dál a nechávám si Chinu.
Glove You So Much mám nalakovný na ukazováčku a prsteníčku.
.
OPI Glove You So Much versus OPI Bogota Blackberry:


OPI Glove You So Much versus China Glaze Short & Sassy


Wednesday, October 21, 2009

Orly Golden Halo (+ Konad)

You know I don´t wear light shades very often, but this one is special. It is a light golden purple duochrome. And as long as there is purple, I love it :) This polish makes your hands look very neat. I have three coats, but two would be ok. The drying time is awful! I didn´t put Seche and even after two hours the polish wasn´t dry (look at my pinky). Couldn´t resist using my favourite Konad plate M57 with Color Club Wild At Heart.

Už jste si asi všimli, že světlé odstíny laků moc nenosím, tenhle je ale výjimečný. Je to jemně zlatavý odstín s fialovými odlesky. A když je aspoň trošku dofialova, jsem spokojená :) S tímhle odstínem vypadají ruce krásně upraveně a jemně. Mám tři vrstvy, ale myslím, že dvě by klidně stačily. Pozor ale na schnutí! Ani po dvou hodinách (bez Seche) mi nezaschnul úplně (viz. malíček). Nakonec jsem neodolala a ještě ho orazítkovala svou nejoblíbenější Konad destičkou M57 a Color Club Wild At Heart.Tuesday, October 20, 2009

OPI Glove You So Much

The last polish from the Holiday Wishes that I have. I love the color BUT it is nothing special. I have polishes that are really close to it (look at last picture). If you would like to see a comparison of them on nails, just let me know :) The thing I love about this one is the great wide OPI brush and that it covers in two coats (but so do the rest in my collection). Oh and have you tried it with a matte top coat? It looks great!

Můj poslední lak z kolekce Holiday Wishes. Barva je úžasná, ALE není ničím výjimečná. Mám několik laků, které jsou jí docela podobné (na poslední fotce). Kdybyste chtěli vidět srovnání na nehtech, tak mi napište :) Výhody tohodle laku jsou široký OPI štěteček a to, že kryje ve dvou vrstvách (což ale i ostatní z mé kolekce). Jo a zkoušely jste ho zmatnit? Vypadá skvěle!

+ Essie Matte About You

OPI Bogota Blackberry, China Glaze Short And Sassy, OPI Glove You So Much, Color Club Hey Gorgeous, China Glaze Skate Night


Monday, October 19, 2009

Where I Buy My Polishes / Kde Nakupuju Laky

I am writing this post especially for my czech readers. It is really hard to be a nail polish addict in my country :/ OPI costs about 17 dollars (and is way behind with new collections) and cheap polishes are poor quality. Being a student and having limited money, I have to try and spare every dollar. I shop at these places:
.
TRANSDESIGN: One of very few shops that ship internationally. They even ship by USPS flat rate boxes which are a great way to save on fees. Good prices and very fast communication and dispatch time. The only thing I lack is Color Club polishes, otherwise great shop.
.
VICTORIA´S NAIL SUPPLY: Sadly they don´t send internationally, but I hope they will soon. They have one of the best prices and my favourite Color Club. New collections come really fast :)
.
OC NAIL ART: Where else could you go and buy your Konad? :) Internationall shipping is free over 40 dollars and you can fing 30% off codes on many bloger sites. Reccomed!
.
MAIANDJAYS (ebay seller): This seller is great for buying new OPI collections, they have them very soon and the great thing is that they offer free internationall shipping on ten or more bottles of single polish (which is really easy to put together).
.
HEAD 2 TOE BEAUTY: This is where I used to buy mostly. They had really good prices. Now they don´t ship China Glaze, don´t have new collections of OPI and have overpriced Essie. The communication with them wasn´t the best, so I don´t reccomend them anymore. What a shame.
.
Tenhle příspěvek píšu hlavně pro mé české čtenáře. Být lakovým závislákem je u nás docela těžký :/ OPI stojí 320Kč (a nové kolekce přicházejí se šíleným zpožděním) a levné laky za moc nestojí. Stačí trošku chtít a máte perfektní laky za ceny pod sto korun, OPI mírně nad. Sama jsem studentka a šetřím kde se dá, takže tady nakupuju nejraději:

TRANSDESIGN: Jeden z mála obchodů, co posílá i do zahraničí. Určitě využijte jejich nabídky zvýhodněných zásilek (USPS flat rate box). Dobré ceny a velmi rychlá komunikace a expedice balíčku. Jediné, co mi tady chybí jsou laky Color Club.

VICTORIA´s NAIL SUPPLY: Bohužel neposílají k nám, ale doufám, že brzo budou. Ceny mají jedny z nejlepších na trhu a hlavně mají můj milovaný Color Club. Nové kolekce mají jako jedni z prvních. Při nákupu využijte služeb ShopGuru.

OC NAIL ART: Kde jinde nakupovat Konad než tady? :) Poštovné k nám je nad 40 dolarů zdarma a na mnoha blozích můžete najít kupóny na 30% slevu (např. Scrangie).

MAIANDJAYS (ebay prodejce): U tohoto prodejce nejraději nakupuju nové kolekce OPI, které získává velmi brzo. (už neplatí: Při nákupu se vyplatí vzít deset laků, máte tak poštovné zdarma i do ČR a laky tak vyjdou opravdu velmi výhodně.)

HEAD 2 TOE BEAUTY: Tady jsem dřív nakupovala nejčastěji, měli dobré ceny. Teď už k nám neposílají China Glaze, nemají nové kolekce OPI a zdražili Essie. Kominikace taky nebyla zrovna nejrychlejší, takže už je bohužel nemůžu doporučit.

Saturday, October 17, 2009

OPI A Rose At Dawn...Broke By Noon

I love this polish. It is a beautiful silvery pink. You can see the brush strokes a bit, but nothing major. And what else could you stamp it with than a rose. I chose a fauxnad rose I have. I will do a post about my fauxnad plates soon. I even got the one with Hello Kitty and it is super sweet. Hope everyone is enjoying their weekend :)

Tenhle lak miluju, je to úžasná růžová se stříbrným nádechem. Trošku jsou vidět tahy štětcem, ale není to nic strašného. Čím jiným bych ho mohla orazítkovat než růží? Použila jsem fauxnad (= fake konad) růži, co mám. O svých fauxnad destičkách napíšu brzo, protože mám i tu s Hello Kitty! Doufám, že máte hezký víkend :)


Friday, October 16, 2009

Color Club Ultra Violet with Konad

It is purple and a neon, what else could I wish for? One of my favourite summer colors. I was in the mood for something crazy, so I put three coats of Ultra Violet and then stamped with Konad.

Je fialový a neonový, co víc bych si mohla přát? Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších letních barviček. Chtěla jsem něco trošku ujetýho, takže jsem razítkovala Konadem na tři vrstvy Ultra Violet.Thursday, October 15, 2009

Nfu Oh 116 (+ Konad, matte)

Just when I thought I had all the Nfu Ohs I really needed (I want them all, but really needed) I got the chance to own this beauty. Thank you Verča, it was so sweet from you! It is a beautiful purple going to the red side. The application wasn´t the best, it was a bit gloopy and now I can see that I made some mistakes, not covering the first coat properly. I did two coats, three might have been better for a perfect result.

Když už jsem si myslela, že mám všechny Nfu Oh, které potřebuju (schválně píšu potřebuju, ne chci), tak se mi naskytla možnost vlastnit i tuhle nádheru. Moc ti Verčo děkuju, je to od tebe moc milé! Je to úžasná fialka, trochu dočervena. Nanášení neblo zrovna bez problémů, lak má trochu hustší konzistenci a obtížněji se nanášely rovnoměrné vrstvy. Takže se vloudilo pár chybiček, ale já to vychytám. Mám dvě vrstvy, tři by možná byly lepší, aby výsledek byl úplně dokonalý.
I put beetles on using my Coaline kit I got from the lovely Diana, using China Glaze Joy:

Nehtíky jsem ještě orazítkovala broukama z mé Coraline sady od Diany, použila jsem China Glaze Joy:

And because it wasn´t enough I mattified the whole thing:

A protože toho pořád nebylo dost, tak jsem to celé ještě zmatnila:

Wednesday, October 14, 2009

OPI Shim-merry Chic

Wearing this polish is like having Christmas on your nails :) This polish has flakies and small glitter of different colors (gold, teal, green, purple..). It is totally unique. I have three coats. Edit: the sun came out, so the last pic is on sun.

Tenhle kousek je jako mít Vánoce nalakované na nehtech :) Obsahuje šupinky a třpytečky různých barev (zlaté, tyrkysové, zelené, fialové..). Je unikátní. Mám tři vrstvy. Na chvíli vylezlo i sluníčko, takže poslední fotka na něm.


Tuesday, October 13, 2009

China Glaze Harmony with Konad

This was a really quick mani and the result is great! I loved it :) I used just one coat of China Glaze Harmony and then stamped with Color Club Black using Konad plate M45.

Tohle byla rychlovka a výsledek se mi zdá úžasný! Moc se mi líbil :) Použila jsem jednu vrstvu China Glaze Harmony, na kterou jsem razítkovala Color Club Black a vzor z Konad destičky M45.

Monday, October 12, 2009

OPI Holiday Glow

I had really high expectations with this shade and that is the problem :( It is not so nice as I thought it would be. I mean it is a nice shade, but it is just too brownish for me, I hoped it would be a bit on the purple side when I saw the promo pictures. Brown is not the right shade for me, I don´t feel good in it. This one needs three coats to hide the nail line. Despite my disappointment I think a lot of people will love this one, because it is unique.

Na tenhle odstín jsem se hodně těšila a to se mi trošku vymstilo :( Čekala jsem, že bude mnohem hezčí, než ve skutečnosti je. Je na můj vkus moc dohněda, podle prvních promo fotek jsem čekala odstín trošku víc dofialkova. Hnědá opravdu není nic pro mě, nesluší mi. Pro plné krytí jsou potřeba tři vrstvy. Přestože já jsem z něj zklamaná, myslím, že se bude hodně lidem líbit, je to jedinečný odstín.
Sunday, October 11, 2009

Color Club Winter Wonder

The weather is awful outside and I can´t make any new swatches, so I am posting a picture I made earlier. It is one of the older Color Club polishes that I told you about. And again I really like it. I think it is a really nice shade to cheer up the fall and winter. I am really glad I got it. It is two coats.

Venku je hnusně a nemůžu fotit nové laky, takže dneska použiju jedny ze starších fotek. Je to jeden z těch starších Color Club laků, o kterých jsem vám už říkala. Mám radost, že jsem si ho pořídila. Myslím, že mi hezky zvedne náladu v podzimním a zimním nečase. Na fotkách mám dvě vrstvy.Saturday, October 10, 2009

Color Club On The Wild Side

Another piece from the Wild at heart collection. This is a metallic charcoal grey. The brush strokes were a bit problem with this one, but it is more visible on the pictures than it was in reality. It is not a bad color, I liked it on me but it is just not the best, this collection has better shades.

Další kousek z kolekce Wild at heart je tahle metalická šedá. Menším problémem s tímhle lakem byly viditelné tahy štětcem, ale jsou výrazné jen na fotkách, naživo to nebylo tak hrozné. Tohle vůbec není špatný odstín, líbil se mi, jen má tu smůlu, že kolekce obsahuje mnohem hezčí laky.