Monday, January 4, 2010

China Glaze Thistle

My regular readers know that I am not much into light colors. But I do make exceptions :) like this beauty which I borrowed from my sister for the exams I had today. I actually find this polish very unique, it is a nice silver with a touch of pink (on the sun, the pink is not that visible). As you can see it does make brushstrokes a bit, but I don´t mind. This was only two coats which is great for such a light color. Oh and thanks to all of you that wished me good luck. Because of you and this polish I got an A from both exams.

Pravidelní čtenáři už vědí, že ze světlých barviček moc nadšená nejsem. Občas ale udělám výjimku :) jako třeba tenhle krásný lak, který mi půjčila sestřička. Potřebovala jsem nějaký jemný lak na zkoušky a tenhle jsem už dlouho chtěla vyzkoušet. Je to opravdu moc hezký odstín, narůžovělá stříbrná (ta růžová na fotce na sluníčku ale moc vidět není). Jak je vidět na fotkách, tak tahy štetcem jsou trošku patrné, ale nic co by se nedalo přežít. Dobrá zpráva je, že stačily pouze dvě vrstvy, což je u takhle světlých laků super. A moc děkuju všem, co mi drželi palce, díky vám a tomuhle krásnému laku mám dvě jedničky.

7 comments:

 1. oooh! the color IS nice! i've been thinking about getting my mother-in-law some new nail polish! and i like seeing them on nails FIRST before i actually buy them...so thanks!

  ReplyDelete
 2. its beautiful`
  and lad you got an A's! congratulations!

  ReplyDelete
 3. Congrats are getting those A's! That color is gorgeous hehe

  ReplyDelete
 4. Grats on the A's. Think that's a really unique color with both the gray and pink. It's nice :)

  ReplyDelete
 5. Rena: glad I helped with finding the right polish :)

  hitomi: thank you so much!

  Nail Fanatic: that is so sweet of you, thanks

  rijaH: it is one of my sister´s favourite, I understand why :)

  gildednagel: thank you.

  Zaz: that is nice of you, thanks!

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.