Saturday, January 2, 2010

Sally Hansen Cyber

My first Sally Hanesn polish. I have to say a big thank to a fellow blogger Annie for sending it to me! She sent me a great purple, I love the color so much! But not the application. This polish needs three coats. The first is very runny and the other two build up the color. I could go with that as the color is really stunning. But there was another problem. I used one coat of Seche Vite as usual and this polish wasn´t dry even after six hours :( Does anyone have the same problem? Any suggestions for a dupe?

Můj první Sally Hansen lak, za který moc děkuju blogerce Annie, která mi ho poslala! Barva je úžasná, opravdu nádherná fialka. Z aplikace ale až tak nadšená nejsem. Lak je docela řídký, takže jsou potřeba tři vrstvy. To bych klidně překousla, protože barvička je to opravdu nádherná, ale je tady ještě jeden zádrhhel. Jako vždy jsem použila jednu vrstvu Seche Vite, ale tenhle lak nebyl úplně zaschlý ani po šesti hodinách :( Má s tím taky ještě někdo problém? Nějaké návrhy na stejný odstín od jiné značky?

19 comments:

 1. That's too bad it didn't dry, because it's a beautiful shade! I have a few of these and the way they 'glow' is so pretty, but I agree, they're thin.

  ReplyDelete
 2. i only have a base/top coat from sally hansen but it is great..if find similar shade will let you know ^^

  ReplyDelete
 3. That's a beautiful colour. Such a shame to took so long to dry

  ReplyDelete
 4. It's a wonderful color. I think Stargazer 123 might be a dupe.

  ReplyDelete
 5. maybe s-he in 384 might be a dupe. But i think the Sally Hansen one is a bit lighter than the S-he polish. Another might be from Essence Purple Magic from the Show your Feet collection.

  ReplyDelete
 6. A já myslela že Seche je všemocný a spolupracuje se všema lakama... :( Jinak barva skutečně krásná, podobnou bohužel neznám...

  ReplyDelete
 7. Mary: and did you also have the drying problem or is it just me?

  hitomi: that is so sweet of you. Thank you for your help :)

  Kelly: I might have a bad bottle cause I didn´t find anyone else complaining about it.

  nihrida: thanks, I will look at that one :)

  amusedPolish: thanks for the suggestions! I will visist my drug store soon.

  viennettka: no zatím mi fungoval na všechno, tak nevím. Možná jen nějakej blbej kus :(

  ReplyDelete
 8. Fialko, co ChG Coconut Kiss? I když ten bude tmavší... a navíc jsi ho už určitě někdy měla/máš, takže jako bych nic nenapsala :-D
  Sima

  ReplyDelete
 9. It's a fab color, I wonder if a little thinner would help.

  ReplyDelete
 10. Sima: dobrej nápad, já už ho mám několik měsíců na wish listu a pořád na něj nedošlo, asi se konečně rozhoupu :) takže děkuju, že jsi napsala!

  ReplyDelete
 11. gorgeous colour, too bad it dries so long, hope you'll find a good dupe;)

  ReplyDelete
 12. Fialko, já ti ho kdyžtak můžu někdy půjčit, já ho mám zase už nějakej ten pátek doma a pořád na něj nedošlo co se týká nalakování... ale když jsem si ho tak pěkně připomněla, tak zítra asi přijde jeho den D :-)
  Sima

  ReplyDelete
 13. Maybe try a top coat that's three free? Sometimes three free polishes react weird with seche vite.

  ReplyDelete
 14. KONADomania: I am sure I will, looks like my readers have a lot of ideas :)

  Sima: huráááá...bude fotečka? :) Já si ho stejně musím koupit, už jen kvůli tomu, že je to podle China Glaze horoskopu můj lak!

  PerryPie: thanks for that! I wouldn´t think, that could be a problem.

  gildedangel: thank you :)

  ReplyDelete
 15. Fotečka možná i bude, pokud přemluvím foťák aby fotil :-) Akorát jak se na ten lak teď dívám na denním světle, tak k tomu Cyber má teda sakra daleko, jsem si myslela že bude podstatně světlejší a hlavně modřejší... ale barva je to pěkná i tak :-)
  Sima

  ReplyDelete
 16. Wow, this is a gorgeous purple. Too bad the application isn't great. I can't think of any dupes, that is an intense glowy purple, I love the way all those HD polishes look like they are just made of light.

  ReplyDelete
 17. Sima: hele, jak ho popisuješ, tak ho chci víc a víc! Zní to dokonale!!!

  Danica: it is really strange as I haven´t heard anyone else complain about this :(

  ReplyDelete
 18. I just purchased a full size bottle of this a couple months ago and I had zero problems with it. I wonder if they have adjusted the formula?

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.