Tuesday, February 23, 2010

ManGlaze Week Day 2: Matte-Astrophe on Nfu Oh

Matte-Astrophe is a clear top coat that turns any polish matte. This one is not the same as other matte top coats out there. It cracles on some polishes :) I find that really cool! So today I want to show you the effect on Nfu Oh. I did a base coat with China Glaze Awaken and then used my Nfu Oh flakie polishes 45, 50, 52 and 51. Just look at the effect!

Matte-Astrophe je průhledný nadlak, který zmatní jakýkoliv lak. Není ale stejný, jako ostatní nadlaky na trhu. Tento na některých lacích vytvoří velmi efektní popraskání :) Dneska vám teda chci ukázat, jak to vypadá na Nfu Oh. Jako základní lak jsem použila China Glaze Awaken a na něj šupinkové laky Nfu Oh 45, 50, 52 a 51. Výsledek je úžasný!

ManGlaze description: The worst thing to happen to glossy nail polish since our legendary Death Tar. Matte-Astrophe destroys any color traditional glossy nail finish by making it matte! Depending on what you go over, on some brands it makes a cool crackle effect on some it's smooth. Let us know if you discover a cool combo. It also works great to touch up any matte finish. Warsaw Destruction art by the master, Joe Simko of SweetRot.com.


+ Matte-Astrophe


* the product(s) in this post were sent to me by the manufacturer or their PR company.

8 comments:

 1. WOW, tak to je mazec lak! Fiali, krasne vybrane barvicky :) lucisek

  ReplyDelete
 2. WOW tak to je fičák, ale je to tak praštěný až se mi to líbí...super !! Přesně jak píše Lucinka, umíš vybrat ty správný barvičky ***

  ReplyDelete
 3. That looks ggod with NFU-Oh Flakies ! Especially the one on your ring finger (52) :)

  ReplyDelete
 4. Moc se mi to líbí :) Nfu kupuješ na TD?

  ReplyDelete
 5. I'm loving your ManGlaze week! I love how it really is a true matte, and I think it's always so nice to see flakies mattified, it's gorgeous :-)

  ReplyDelete
 6. Lucy: díky...Nfu Oh nikdy nezklame :)

  snbbibi: děkuju za pochvalu. Neuměla jsme se rozhodnout, který použít, tak jsem vyzkoušela všechny :)

  Ayuu: 52 is lovely. I love my Nfu Oh collection :)

  An: na TD nejsou :( já jsem si vlastně žádnej nekupovala, vždycky jsem se k nim dostala přes nějakou kamarádku.

  gildedangel: thanks!

  Michele: wow, I am so happy, that you like my ManGlaze week. I am having so much fun with it :)

  ReplyDelete
 7. Wauu, tak to jsou věci, je to neskutečně zajímavý :-)

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.