Tuesday, March 30, 2010

China Glaze Poolside Collection - Swatches and Review

China Glaze is launching a brand new collection of six neon shades for this summer. The release date is April 1st, so it is about time for some swacthes :) All of these will make you stand out of the crowd. They are bold and very bright. You will not believe how bright they are, until you see them in person.
edit: video of the whole collection - very accurate colors!
Application: neons have some specifics, you need to know about. First of all, they dry matte. To get the shine, just apply a layer of topcoat. I used Seche Vite on all the pictures. Second, try to apply these in thin coats and always let each coat dry completely before applying the other. This way you will prevent streaks and missing patches of color.
Application tip: try to apply your neon on a coat of white nail polish. This way you can prevent VNL and make the colors pop.

China Glaze pro tohle léto přichází se zbrusu novou kolekcí šesti neonových laků. Kolekce vyjde 1. dubna, takže akorát tak čas na nějaké fotky v akci :) Všechny odstíny z této kolekce vás učiní nepřehlédnutelnými. Jsou výrazné a velmi zářivé.
edit: video celé kolekce - věrně zachycuje odstíny.
Nanášení: neonové laky mají určitá specifika, o kterých je lepší vědět. Zaprvé zaschnou matné, to ale spraví jakýkoliv průhledný nadlak. Já jsem na všech fotkách použila Seche Vite. Zadruhé doporučuju lak nanášet v tenkých vrstvách a každou nechat úplně zaschnout. Tímto způsobem se vyhnete pruhování a nepravidelné aplikaci.
Tip na nanášení: zkuste nejdříve nalakovat nehty bílým lakem a pak teprve nanášet ten neonový. Barva tak líp vynikne a nehet nebude prosvítat.

YELLOW POLKA DOT BIKINI
Very bright neon yellow. A bit hard to work with, I had to do four coats. I think white polish under would solve the problem. Still nothing one can´t handle and the result is worth it. It really shines!

Zářivá nonová žlutá. Úplně jak zvýrazňovač na nehtech. S tímhle se mi pracovalo nejhůř z celé kolekce, byly zapotřebí čtyři vrstvy. Přesto nic, co by se nedalo zvládnout. Výsledná barvička stojí za to!


SUN WORSHIPER
A beautiful neon orange. This will make a great pedi color. It was also a bit harder to work with. But I expected that and again used four coats.

Nádherná neonová oranžová. Tahle barvička bude perfektní na nožky. Taky se s ní hůř pracovalo, ale to jsem čekala a znovu použila čtyři vrstvy.


FLIP FLOP FANTASY
I love the name of this bright coral neon. It is a lot on the pink side and I just love that. This applied very nice, three coats.

Ten název je prostě dokonalej! Opět velmi zářivá barvička, korálová neonka. V téhle je hodně růžové a to se mi moc líbí. Dobře se nanášela, tři vrstvy.


POOL PARTY
This stuff is radioactive! I think it is the brightest of the whole collection. A hot pink neon. I will be wearing Pool Party a lot in the summer, I am sure of that. Great application, had no problems. Three coats.

Tenhle kousek je snad radioktivní! Myslím, že je to nejzářivější lak z celé kolekce. Výrazná nonová růžová. Tuhle budu v létě nosit hodně často, tím jsem si jista. Perfektní aplikace, žádné problémy. Tři vrstvy.


TOWEL BOY TOY
Another great name for a polish. This is the only one with shimmer and I wouldn´t call it a neon, although it dries matte. It a beautiful blue with shimmer. I added a picture in the sun, so that you can see it. My favourite of the collection. Three coats.

Další povedený název pro lak. Tenhle je jediný s odlesky, ani bych ho nenazvala neonovým, i když zasychá matný. Přidala jsem fotku na sluníčku, aby byly odlesky vidět. Pro mě jednoznačně nejhezčí lak z celé kolekce. Tři vrstvy.


KIWI COOL-ADA
Neon green, very bright. This applied very nice, although four coats were needed. I don´t have anything like this and again it will be a great pedi color.

Další velmi výrazný lak. Neonová zelená. Dobře se nanášela, i když byly potřeba čtyři vrstvy. Podobný lak ve své sbírce nemám a opět i tady platí, že bude super na pedikůru.


Overall I really like this collection. Some of them were harder to apply, but if you follow the application tips, you are ok :) In this collection, you get all you need for summer. Fun, bright neon colors, that will make you always stand out! Can´t wait to walk on the beach with these beauties!
P.S. too bad there is not a purple neon, but I want a purple polish in every collection, so don´t listen to me :P

Celkově se mi kolekce moc líbí. Některé laky jsou sice horší z hlediska nanášení, ale když budete postupovat, jak jsem psala na začátku, tak bude vše ok :) Kolekce obsahuje vše, co na léto potřebujete...veselé, zářivé barvičky, díky kterým nikdy nezapadnete v davu. Už se těším, až se s nima projdu po pláži!
P.S. škoda, že kolekce neobsahuje i neonovou fialku, ale já chci fialový lak v každé kolekci, tak mě neposlouchejte :P

* the product(s) in this post were sent to me by the manufacturer or their PR company.

32 comments:

 1. Žlutá s oranžovou mě tolik nezaujaly, ale všechny ostatní jsou naprosto úžasný!!

  ReplyDelete
 2. I am so in love, definitely *_* Pretty pretty pretty and prettyness all over it, what a recipe X_x

  ReplyDelete
 3. I can't get enough of these swatches. The colours are just so fantastic!

  ReplyDelete
 4. Thanks for the review! I love this collection! *-*

  ReplyDelete
 5. love to try all those colors its already summer here.

  ReplyDelete
 6. Great review! :)

  But the colors aren't for me.

  ReplyDelete
 7. Skvělý článek, děkuju za rady jak na ty úžasné barvičky, všechny jsou děsně střelený a na léto jak dělaný..*-*

  jsem zvědavá na neonovou fialku

  snbbibi

  ReplyDelete
 8. Skulda: thank you, glad I could be helpful :)

  Lucy: no mě zaujaly dokonce i ty...sama tomu nemůžu uvěřit.

  Kyosuke: you always have nic words for me, thank you.

  Alisa: thank you, glad you like them. The colors really are fantastic!

  Aru: I love it too :) and glad I could help. Just two days left until it hits the stores!

  Willz: oh, lucky you! We still don´t even have spring in full bloom :(

  Tassa: thank you. What colors do you like to wear in summer then? I am curious :)

  snbbibi: střelený to jo, ale to se v létě musí :)

  ReplyDelete
 9. Oh my God I'm love :O the kiwi one is a winner :O

  ReplyDelete
 10. I love that collection! Beautiful colours! I don't know if you already know this but in cases where it recalls for more than 2 coats of varnish you can always apply firstly a white varnish coat and then the colour you chose. The result is very faithful to what we have in mind and in the bottle :)

  ReplyDelete
 11. briiiggghttt! I had to squint to protect my eyes!
  I love them. Thanks for the tips.

  ReplyDelete
 12. Fialí, FLIP FLOP FANTASY je moooooc krásný. Na neonky nejsem, ale tady bych si dala říct. :o) Perfektní článek, popis i fotky. Jako vždy. ;o)

  ReplyDelete
 13. Yummi, all the colors are so great in this collection :))

  ReplyDelete
 14. I love all these colors, very nice!

  ReplyDelete
 15. Všechny vypadají nádherně, na Poolside Collection jsem se dlouho těšila. Rozhodla jsem se, že si z nich koupím jen dva - tedy v lednu, kdy byly jen oficiální fotky - a teď když je vidím na nehtech, vůbec nevím, které vybrat.

  ReplyDelete
 16. Wau, such a perfect pictures :-) I really like the coral one, it´s amazing. And suprisely I like the orange, so summer go on!

  ReplyDelete
 17. Love your swatches and your pictures, the colours make me happy :-)

  ReplyDelete
 18. So glad you showed swatches of these beautiful polishes! So I guess a white base coat is a must? I was kind of hoping they'd be opaque enough. But still, they are all such fantastically bright beautiful colors! (Though I was also hoping for a good neon purple in this collection. Too bad, maybe next summer.) Thanks for showing these beautiful swatches!

  ReplyDelete
 19. Really nice shot of Flip Flop Fantasy!!!

  ReplyDelete
 20. Daniela: my sister just stole the kiwi for her pedi! :)

  Kanji: yes, I know :) I wrote it in the application tip. But I wanted the swatches to be just the nail polish, so that it is accurate.

  shoutingwind: I should have put a warning :) to wear sunglasses.

  Veru: děkuju za pochvalu, docela jsem si s tím mákla, tak snad to stojí za to.

  rijaH: I agree, very yummi!

  Jackie S: China Glaze did a great job :)

  Marie S: já jsem se taky na tuhle kolekci moc těšila...myslela jsem si, že budu chtít jen dva ale nakonec se mi líbí všechny.

  Blanche: I knew you would like the coral! :)

  polishsis: glad I could make you happy! :)

  Cyan: I would say it is a must for the first two, but Pool Party or Towel Boy Toy are fine just with three coats :) Really glad you like my swatches and we will hope together for that neon purple.

  Brooke: thanks, was hard to capture!

  ReplyDelete
 21. wow, super vidět na tobě takové barvy jako žlutou :-) já chci od začátku pool party a flip flop fantasy, ale po tvé recenzi jsem nalomená i na towel boy toy :-)

  ReplyDelete
 22. Thanks for great swatches =)

  ReplyDelete
 23. viennettka: to jo, žlutou a svítivě zelenou jsem na sobě měla poprvé v životě :D

  zuzu: you are welcome :)

  ReplyDelete
 24. Oh, you did a great job with these swatches! I just loved this collection, it was so much fun. I too would love to have had a neon purple in this one, but I'll make do with my beloved Flying Dragon for now. I'm with you on the purples though!

  ReplyDelete
 25. Your swatches are awesome! I think I will get Towel Boy Toy and Kiwi Cool Ada.

  I agree with you...every collection should include a purple polish!

  ReplyDelete
 26. What a great review ! I love your pics :)
  I'm used to hate orange shades but ir eally like Sun Worshiper ! It's amazing !
  I also like a lot Towel Boy Toy and Pool Party :)

  ReplyDelete
 27. No flip flop fatasy a towel boy toy nutně musím mít! A přemýšlím i o kiwi cool-ada! Páni. Jsem uplně letně naladěná ;)

  ReplyDelete
 28. Nicole: thank you for your nice words :) I also have Flying Dragon, so when I am in need for a neon purple, I will grab that one :)

  Serena: thanks for that! Looks like there is a lot of purple lovers out there :)

  Ayuu: I am also not a very big fan of orange, but Sun Worshiper looked great!

  Lou: souhlasím, z těch laků léto úplně září. Tak už aby tady bylo!

  ReplyDelete
 29. I love how bright this collection is! I especially like Flip Flop Fantasy, Sun Worshipper and Pool Party.

  ReplyDelete
 30. www.juliettefashion.blogspot.com

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.