Saturday, March 27, 2010

Nfu Oh 46

Today I bring you the promised Nfu Oh 46. I think that these polishes look best layered on another, but I swatched it alone, so you can see the color. The base is a bright medium red and the flakies go from red to gold. Would look perfect on a red or black base. On the pictures I have three coats and still VNL. Really better for layering, but still an awesome color. Sometimes I just wish I had all of them :)

Dnes pro vás mám slibovaný Nfu Oh 46. Obecně jsou tyhle laky určený na vrstvení (a mně se tak líbí nejvíc), ale vyfotila jsem ho pro vás samotný, aby byl dobře vidět odstín. Základ je výrazná středně červená, šupinky jsou pak červeno zlaté. Úplně ho vidím na červeném nebo černém laku. Na fotkách mám tři vrstvy a ani to nestačilo pro plné krytí. Opravdu je mnohem lepší na vrstvení. Někdy si říkám, že bych je chtěla mít všechny :)

7 comments:

 1. WOW! Firecracker red! Love it!
  ~Sylvia

  ReplyDelete
 2. Pěkné, leč vrstvení je lepčí. Barva je na tebe neobvyklá.

  ReplyDelete
 3. uuu krásne, odkedy som objavila tvoj blog a videla nfu oh o nicom inom nesnivam len a len o nich :D tento cerveny je naozaj krasny ale asi najviac sa mi paci odtien 50 :)

  ReplyDelete
 4. very nice! I tagged you on my blog.:)

  ReplyDelete
 5. Thank you girls :)

  liz: jojo, 50 je nádherný. Ale až ho budeš mít zatoužíš i po ostatních :) je to jako mor.

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.