Saturday, April 10, 2010

Smashbox Fusion Soft Lights in Blushing Pink

I love Smashbox blushes and highlighters. In fact I think they are even better than MAC. I have about ten of them, but one is my favourite. I have nearly finished it and I will have to buy another, because I haven´t found a better blush. I like the fact that you can play with the five different shades. It goes on smooth and looks very natural. It came as a set with a cute pink brush and was a limited edition, but you can still find them on ebay for a really good price.

Smashbox vyrábí úžasné rozjasňovače a tvářenky a já je mám radši než MAC. Celkem jich mám asi deset, ale tahle tvářenka je moje nejoblíbenější. Už jsem ji skoro dopotřebovala, budu si muset koupit novou, protože jsem ještě nenašla lepší. Líbí se mi, jak si člověk z pěti odstínů může namixovat výslednou barvičku. Nanáší se úžasně hladce a vypadá přirozeně. Původně se prodávala jako limitovaná edice ještě s růžovým štetcem, ale pořád se ještě dá sehnat na ebay za skvělou cenu.

6 comments:

 1. Those are some really nice colors!

  ReplyDelete
 2. I have Blushing pink too and I think it is pretty. But I love MAC cosmetics more than Smashbox ;D

  ReplyDelete
 3. Rhea: I love it, really great selection :)

  Charming nails: I can´t say that. I like face products from Smashbox more and eye products from MAC, so I love both brands :)

  ReplyDelete
 4. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 5. Editko, vždyť díky tobě na jednom fóru vznikla vůbec nová laska a to smashbox, díky ti za skvělý tip na úžasnou značku !! Já teda spíš teď oťukávám Mac, ale nikdy jsem nic nevybrala do dna jako highligter quad a mamka je maxi spokojená s fusion soft lights /natural glow/

  teď jsem studovala mapku I see you a to je nášup, jsi skvělá *-*

  ReplyDelete
 6. I'm not used to wear blush but this one looks very nice !

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.