Saturday, September 10, 2011

Prague Interbeauty 2011

Yesterday I attended the Prague Interbeauty exhibition. I already know that I can expect nothing exciting from these events in my country. I already know and often have at home collections which they call the latest. It is sometimes sad to see how everything comes so late to my country. Well I went there to at least buy some polishes and in this way I was successful.
Me and my friend Day (also a nail polish blogger) tried to ask the different brands if they cooperate with bloggers. This was just for fun, I was so curious about the reactions. You see bloggers and especially nail polish bloggers are not taken very seriously in my country. Well I don´t help that much too as I stopped blogging in Czech a long time ago. We got a very warm welcome at Sparitual. The girl there was very helpful, we talked for a while and it was very nice. On the other hand the woman at Essie was very funny. When I asked if they cooperate with bloggers, she just said " I don´t give nail polish for free!" I mean WTF? I never asked her for free nail polish! I know one thing for sure, I will never buy an Essie polish from the Czech representative. Oh and at the OPI stand I heard that Shatters are a huge hit right now in the States :)
But as I said the most important was nail polish shopping. Sadly I didn't buy anything from new collections :( Here is what I have:

CND Effects Emerald Shimmer (CZK 145,  $8.5)
Nubar Night Sparkle (CZK 50,  $3)
Nubar Violet Sparkle (CZK 50,  $3)
OPI Russian Navy (CZK 135,  $8)
Orly It´s Up To Blue (CZK 95,  $5.5)
Orly Lunar Eclipse (CZK 95,  $5.5)
Orly galaxy Girl (CZK 95,  $5.5)

27 comments:

 1. Pekne ulovky, koukam prevlada modra a fialova, presne tvoje barvy :)

  ReplyDelete
 2. Lucisku...jj, mám to hezky barevně sladěné :D Mám pocit, že růžových a červených mám dost.

  ReplyDelete
 3. Páni, ty dva Nubary a modrý Orly ti závidím, v lahvičce vypadají božšky :)

  ReplyDelete
 4. Gabriella: tyrkysový Orly mám jako miniaturku a je to jeden z mých nejoblíbenějších, tak jsem ráda, že mám teď plnou velikost. Ty Nubary jsou skvělý...už jsem zkoušela na papírek :)

  ReplyDelete
 5. Moc se mi Fialko líbí, co jsi o té návštěvě napsala. Já jsem se tam chtěla původně podívat, ale nakonec jsem se na to vybodla a určitě jsem o nic nepřišla :)

  ReplyDelete
 6. You at last have access to brands like Nubar and Orly at reasonable prices. I would say you're very lucky. In Spain, we don't have any access to such brands but the Internet or overpriced retail stores...

  ReplyDelete
 7. sonidlo: opravdu jsi o nic nepřišla :) Jen ve frontě na lístky jsme stály 35min. Jsem měla sto chutí to zabalit.

  ReplyDelete
 8. Docela koukám na ty ceny.. Minule jsem kupovala Sparitual za 180,-.. Ten Orly se fakt vyplatí.
  Každopádně jsem tam nešla, bylo mi jasný, že tam bude hrozně lidí.Ale krásný úlovky, asi nejvíc se mi líbí ty Orly :)

  ReplyDelete
 9. Káťo: Sparitual opravdu kolem 180Kč stál. Orly taky, ale tyhle byly výprodej zásob. A ty Nubary byly za slevový kupónek, co každý dostal ke vstupence. Takže se člověk musel trošku snažit, aby měl ty laky levnější.

  ReplyDelete
 10. nubar is only $3 there?!!?! wow!!!!

  ReplyDelete
 11. Lelila: it was for a coupon. Normally it was more expensive.

  ReplyDelete
 12. Mně se tam náhodou moc líbilo. Fronta na lístky nebyla žádná, ani uvnitř to nebylo extrémně přeplněné lidmi. Byla jsem moc ráda, že jsem mohla naživo vidět OPI Touring America kolekci, protože přes net bych toho nakoupila asi zbytečně víc, ve skutečnosti se mi ty laky až tolik nelíbily (z původně plánovaných pěti mám tři a ani o jednom nemůžu říct, že bych bez něj nemohla žít, ale tak co, zkusím a pošlu dál). Zklamal mě výběr Nubarů, vše co se mi líbilo už jsem měla doma, ale tak nechat jsem jim to tam za pade nemohla a dva si vybrala :-) Jo a Orly jsme kupovaly za 75Kč (šest a sedmý byl zdarma). No nebudu tu dál spamovat, bez tak o tom asi napíšu post :-)

  ReplyDelete
 13. You shoud have been sent an VIP invitation to this exhibition...!
  Sooo envious you grabbed NUBAR! :> We have beauty fairs in Warsaw next month, but I expect no NUBAR nor SpaRitaul, damn.

  ReplyDelete
 14. OPI Russian Navy is on my wish list... hopefully I'll get it soon as well :)

  ReplyDelete
 15. Péťo, já jsem ale taky docela spokojená. Mám nádherné láčky. Nic víc jsem od té výstavy ani nečekala, takže jsem se nemohla zklamat. OPI mám celou doma, jen se dokopat to nafotit :)

  ReplyDelete
 16. the shatters are super huge here in the states! It's hard to get your hands on them, well it used to be like that but now all these different brands are scrabbling to make their own crackle. My favorite brands for crackle are OPI and Sally Hansen! I find they have the best shatters

  ReplyDelete
 17. Those Nubar and Orly look great! I didn't even know there was such exhibition - none of my Czech friends is into cosmetics.

  ReplyDelete
 18. Oooh, you're lucky to get Galaxy Girl! It was sold out in the States last year.

  ReplyDelete
 19. LOOOOOOVE Nubar. Next to Zoya I think it's my fave. No wait, Nfu Oh. No wait, Ozotics....ok I love almost all my polishes equally lol

  Essie has never thrilled me, so meh on them!

  Frances, I just picked up Galaxy Girl on Beauty.com last month! They (and drugstore.com) are usually my first place to check for polishes! Then amazon ;)

  Love your goodies!! And yeah, nubar--great price!!!

  ReplyDelete
 20. Na druhou stranu žena od Essie měla pravdu, co jiného je pro ně spolupráce s blogery než, že od nich dostáváte laky zdarma?:-DDD
  Zajímavé, že měly v pátek a v sobotu jiné ceny, my s Péťou kupovali OPI buď za 175,- nebo 95,- zlevněné a Orly byly za 180,- nebo 75,- zlevněné:-o

  ReplyDelete
 21. Nice catch! I like the nail polishes you choose...That Essie representative is really rude, but they do have some pretty nail polishes. I think that is the best way to order the online.

  ReplyDelete
 22. Dejni, tak mě by třeba bohatě stačilo zasílání novinek atd...nikdo se o laky zadarmo fakt neprosil...

  ReplyDelete
 23. No a na to ti paní řekla co? Ale obávám se, že jestli tam byly pořád ty samé dámy, tak asi ani neví co to bloger je:-D

  ReplyDelete
 24. Dejni, já neměla sílu :D Já třeba naprosto chápu, že ne každej má možnost dávat laky bloggerům. Ale dá se to přece říct i slušně a hlavně to rozhodně zadarmo není. Mě to zabere fakt dost času a je to skvělá reklama.

  ReplyDelete

Thank you for all your comments. I love to read them :) but please be respectful and don´t spam me with links to your blogs. You can always write me an email.